Reklam
Vakıf Katılım
Tarih : 2024-05-22 14:14:38

"Dünya Eğitim Forumu" düzenlendi

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Yenilik ve Eğitim Teknolojileri (YEĞİTEK) Genel Müdürü Mustafa Canlı, Dünya Eğitim Forumu'nda "Yapay Zeka, Teknoloji ve Geleneksel Eğitimin Dengelenmesi" başlıklı oturumda konuşmacı olarak yer aldı.

Genel Müdür Canlı, dünyanın farklı ülkelerinden gelen bakan ve eğitimcilere hitap ettiği konuşmasına Gazze'deki insanlık durumuna değinerek başladı. Canlı, "Gazze'deki insanlık dramına sessiz kalmak, akli ve ahlaki vicdanını kaybetmiş bir karanlığa sahip çıkmakla eşdeğerdir. İnsanlık onurunun açıkça çiğnendiği bu büyük trajedi karşısında özellikle eğitimcilerin güçlü bir inisiyatif alması gerektiğine inanıyorum" diye konuştu.

Konuşmasının devamında, formun ana gündemini oluşturan teknoloji ve yapay zeka ile eğitim arasındaki ilişkiye değinen Canlı, şunları söyledi:

"Yapay zeka uygulamaları, öğrencilere kendi kendine öğrenme fırsatları sunuyor, gerçek zamanlı geri bildirimler sağlıyor, sorgulamalarını derinleştiriyor ve üretkenliklerini artıracak araçlar sunuyor. Bilimsel araştırmalar yapay zeka teknolojilerinin gelecekte eğitim ortamının ayrılmaz bir parçası olacağı yönünde önemli bulgular ortaya koyarken eleştirel düşünme ve yaratıcılık gibi temel becerilerin korunması ve geliştirilmesi gerektiğine de dikkat çekiyor."

YEĞİTEK Genel Müdürü Canlı, forum kapsamında Özbekistan Okul Öncesi ve Okul Eğitimi Bakanlığı, British Council temsilcileri ile bir araya gelerek görüş alışverişinde bulundu. Canlı, program çerçevesinde Türkiye'nin Londra Büyükelçiliğini de ziyaret ederek Büyükelçi Osman Koray Ertaş ile görüştü.

  Hibya Haber Ajansı

© Copyright 2024 İletişim Dünyası Tüm Hakları Saklıdır.
Web sitemiz Hibya Haber Ajansı Abonesidir.