Reklam
Vakıf Katılım
Tarih : 2024-06-10 16:30:02

Metin Sabancı Özel Eğitim Okulları'nda mezuniyet töreni heyecanı

Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı – Cerebral Palsy Türkiye’nin Ataşehir’deki kampüsü içinde bulunan Metin Sabancı Özel Eğitim Okulları, 13 yıldır başta Cerebral Palsy’li olmak üzere özel gereksinimi olan çocuklara kaliteli ve nitelikli bir eğitim modeli sunuyor, özel eğitim konusunda öncü tutumuyla bu alanda örnek olma yolunda emin adımlarla ilerliyor.

Metin Sabancı Özel Eğitim Okulları, Cerebral Palsy’li çocukları gelişim alanlarında destekleyerek, doğal gelişim gösteren akranları ile aynı ortamlarda eğitim almaya hazır hale getirmeyi hedefliyor. Metin Sabancı Özel Eğitim Okulları bünyesindeki Hafif Düzey Zihinsel Engelliler Ana Sınıfı, Hafif Düzey Zihinsel Engelliler İlkokulu ve Uygulama Eğitim Okulları’nda Kaynaştırma Odaklı Bireyselleştirilmiş Eğitim Modeli benimseniyor.

76 öğrenciye eğitim veren Metin Sabancı Özel Eğitim Okulları, ilkokuldan, 1. Kademe Uygulama Okulundan ve 2. Kademe Uygulama Okulundan mezun olan 10 öğrencisi ile 2023-2024 eğitim-öğrenim dönemini tamamladı.  

Sınıf ortamında fizyoterapi desteği alabilen özel gereksinimli öğrenciler, çeşitli atölye sınıfları ile ince beceri, sosyal-duygusal, duyusal ve bilişsel beceri alanlarında kendilerini geliştirerek bağımsızlaşırken müzik ve beden eğitimi branş dersleri ile yeteneklerini keşfediyor.

Öğrencilerini mezun etmenin ve yaza merhaba demenin mutluluğunu yaşadıklarını dile getiren Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı – Cerebral Palsy Türkiye Genel Direktörü Nigar Evgin;  “Alanında uzman kadromuzla özel olarak sunduğumuz eğitim planı kapsamında öğrencilerimizin maksimum düzeyde gelişmesini hedefliyor ve okuldan mezun olduklarında Milli Eğitim Bakanlığı bünyesindeki 3. kademe okullarda eğitim hayatlarına devam etmelerini, kendi ihtiyaçların karşılayabilecek yetkinliğe sahip olmalarını amaçlıyoruz. Öğrencilerimizin ve ailelerinin özverisi, deneyimli eğitmenlerimizin rehberliği ve personellerimizin desteğiyle yürütülen bu eğitim süreci emek emek işleniyor. Başarıyla kat edilen bu yolculuğu mezuniyet törenimiz ve yaz şenliğimizde coşkuyla kutluyoruz. Öğrencilerimizin bundan sonraki süreçte karşılarına çıkan tüm engelleri azimle aşabileceğine gönülden inanıyorum, başarılarının daim olmasını diliyorum” dedi.

Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı yönetim ekibinin, vakıf bağışçılarının ve velilerin katılım sağladığı törende diplomalarını alan öğrenciler kep atma töreni sonrasında okul bahçesinde düzenlenen yaz şenliğinde keyifli vakit geçirdi.  

Yeditepe University Physiotherapy and Rehabilitation Student' Association ve Boğaziçi University Social Services Club üyelerinin gönüllü olarak görev aldığı mezuniyet töreni ve yaz şenliği; Parlak Şapkalar Dans Grubunun dans gösterisiyle renklendi.

Metin Sabancı Özel Eğitim Kurumları’nın eğitim kapsamı ve başvuru koşulları hakkında bilgi almak isteyen veliler, Vakfın Başvuru ve Hizmet İlişkileri Birimi’ne başvurarak detaylı bilgi edinebilir ya da web sitesini ziyaret edebilirler.

Özel Metin Sabancı Özel Eğitim Okulları hakkında;

Özel gereksinimli çocuklar için hazırlanmış MEB Eğitim Programı’nın uygulandığı Metin Sabancı Özel Eğitim Okulları Türkiye’de Cerebral Palsy’li çocuklara eğitim-öğretim hizmeti veren ilk ve tek özel eğitim okulu olarak 2011 yılında açıldı. Okul bünyesinde Hafif Düzey Zihinsel Engelliler Orta ve Ağır Düzey Zihinsel Engellilere yönelik anasınıfı, ilk ve ortaokulu seviyelerinde eğitim-öğretim hizmeti sunulmaktadır. Teknoloji destekli özel eğitim, fizyoterapi uygulamaları, duyu bütünleme çalışmaları, spor, resim ve müzik etkinlikleri ile zenginleştirilmiş olan okul aynı zamanda uygulamalı yaşam istasyonları öğrencilerin günlük yaşam becerileri desteklemektedir.  20 sınıf (134 öğrenci) kapasitesi olan Metin Sabancı Özel Eğitim Okulları, 2018 -2019 eğitim öğretim döneminde toplam 74 öğrenciye hizmet sunmuştur. Öğrencilerinin doğal gelişim gösteren akranları ile birlikte aynı ortamlarda eğitim görecek şekilde kaynaştırmasını amaçlayan Metin Sabancı Özel Eğitim Okulları, Türkiye Özel Okullar Birliği’nin Özel Eğitim Okulu olan tek üyesidir.

Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı - Cerebral Palsy Türkiye hakkında;

Türkiye’de Cerebral Palsy (CP) konusunda en geniş hizmet yelpazesine sahip ilk ve tek kuruluş olan Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı; Cerebral Palsy’li çocuk ve erişkinlerine teşhis, tedavi, rehabilitasyon ve eğitim hizmeti sağlayarak, meslek sahibi olmaları ve sosyal hayatta daha fazla yer almaları için faaliyetlerde bulunuyor. “Vergi Muafiyeti Tanınan Vakıf” ve “İzin Almadan Yardım Toplama Hakkına Sahip Kuruluş” statüsü kapsamında kamu yararına çalışan Vakıf, İstanbul Ataşehir’de 35 dönümlük alan üzerine kurulan kampüste; Metin Sabancı Özel Eğitim Okulları, Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezleri ve Aile Danışma Merkezi ile hizmet veriyor.   Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı, kurulduğu günden bugüne 30 binden fazla çocuk ve ailesine hizmet verdi ve destek oldu. 51 yıldır şeffaf ve hesap verebilirlik prensipleriyle hizmet veren Vakıf, konu hakkında bilinirliği artırmak ve çocuklara daha çok destek sağlayabilmek için “Cerebral Palsy Türkiye” markasıyla yoluna devam etmektedir. www.tscv.org.tr

  Hibya Haber Ajansı

© Copyright 2024 İletişim Dünyası Tüm Hakları Saklıdır.
Web sitemiz Hibya Haber Ajansı Abonesidir.