Reklam
Vakıf Katılım
Tarih : 2024-05-22 13:39:39

Polat Enerji, Türkiye’nin dört bir yanında geleceğe yeşil ışık yakıyor

Polat Enerji’nin santral bölgelerinden başlayarak Türkiye’nin dört bir yanını dolaşmayı hedefleyen "Geleceğe Yeşil Işık Yak" kurumsal sosyal sorumluluk projesinin Kırşehir, Manisa, Balıkesir, Yalova ve Niğde’den sonraki durağı Nevşehir oldu. 

Polat Enerji, Polat Vakfı iş birliğiyle hayata geçirdiği Geleceğe Yeşil Işık Yak Projesi ile Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri doğrultusunda ülkenin dört bir yanındaki öğretmenlere ve öğrencilere yenilenebilir enerji ve sürdürülebilirlik konularında farkındalık kazandırmayı amaçlıyor.

Gelecek nesilleri çevreye duyarlı ve hayatlarına sürdürülebilirlik anlayışını entegre edebilen, bilinçli bireyler olarak yetiştirmek hedefiyle hayata geçirilen ve ilk senesinde  ‘Öğretmen Eğitimleri’ ve ‘Enerji Atölyeleri’ modüllerinden oluşan proje bugüne kadar Kırşehir, Manisa, Balıkesir, Yalova, Niğde ve Nevşehir’de uygulandı.

Projenin hayata geçirildiği tüm illerde MEB İl Milli Eğitim Müdürlüklerinin katkılarıyla gerçekleştirilen Enerji Atölyelerinde, ilkokul 3. ve 4. sınıf öğrencilerine rüzgar enerjisi, sürdürülebilirlik ve karbon ayak izi gibi temel kavramlar çeşitli interaktif etkinliklerle aktarılıyor. Öğrenciler, atölye çalışmaları sırasında yenilenebilir temiz enerji kaynaklarının önemini keşfederken çevre dostu enerji üretimi konusunda bilinçlendiriliyor ve ekipler halinde gerçekleştirdikleri maketler ile rüzgarın gücünün enerjiye dönüşmesini gözlemliyor.

Öğrencileri hedefleyen Enerji Atölyelerine ek olarak gerçekleşen Öğretmen Eğitimlerinde de öğretmenlere BM Sürdürülebilirlik Hedefleri hakkında temel bilgiler verilirken, Milli Eğitim Bakanlığı müfredatında bulunan ilgili konuları işlemeleri sırasında yardımcı bir kaynak olarak kullanmaları için uzman eğitimciler tarafından hazırlanan Öğretmen Rehber Kitapçıkları da hediye ediliyor.

Projenin enerji sektörü için emsal teşkil ettiğinin altını çizen Polat Enerji Yönetim Kurulu Üyesi Eda Polat Gkinosatis; “Türkiye’nin farklı şehirlerinde bulunan rüzgar ve güneş enerjisi santrallerimiz ile sürdürülebilir bir dünya için doğa dostu enerji üretiyor ve dünyanın geleceğine katkı sağlıyoruz. Türkiye’nin en büyük rüzgar santrali yatırımcısı olarak gelecek nesillere yatırım yapmanın önemine inanıyor ve onların çevresel sorunlarla ilgili, çözüm üreten, bilinçli nesiller olmasını amaçlıyoruz. Şimdiye kadar projemizi uyguladığımız şehirlerdeki okul yönetimlerinin ve öğretmenlerin; öğrencilerini sürdürülebilirlik, iklim değişikliği gibi kavramlarla tanıştırdığını, bu anlamda çeşitli çalışmalar yaptığını görmek bizleri çok heyecanlandırdı. Biz de Polat Enerji olarak “Geleceğe Yeşil Işık Yak” kurumsal sosyal sorumluluk projemizle değerli öğretmenlerimizin çalışmalarını desteklemiş olmaktan dolayı çok mutlu olduk. Sürdürülebilir bir dünya için hem bireylere hem de kurumlara büyük sorumluluklar düşüyor. Bu sorumluluğu doğru bir şekilde üstlenebilmek için de kilit kelimenin “Eğitim” olduğu bilinciyle biz de üstümüze aldığımız bu sorumluluğu layıkıyla yerine getirmeyi sürdürüyoruz” dedi.

Polat Enerji Hakkında:

Türkiye'nin öncü enerji şirketi Polat Enerji, sürdürülebilirlik ilkesini temel alarak 2000 yılında kuruldu. Şirket, Türkiye'nin rüzgar enerjisi potansiyeline odaklanarak 5 rüzgar ve 1 güneş enerjisi santraliyle temiz enerji üretimine katkı sağlamaktadır. Soma, Seyitali, Poyraz, Geycek ve Göktepe rüzgar enerjisi santralleri ile Türkiye'nin en büyük rüzgar santrali yatırımcısı unvanına sahiptir. Şirketin faaliyetleri ile yılda yaklaşık 2 milyar kWh elektrik üreterek, 50 milyon adet ağaç dikimine eşdeğer yaklaşık 1,25 milyon ton sera gazı emisyonu azaltımı sağlanmaktadır. Polat Enerji, sürdürülebilir enerji üretimi konusunda sektör liderliğini benimserken, faaliyetlerini çevreye saygı ve iş sağlığı güvenliği odaklı bir şekilde yürütmeyi taahhüt eder. Ayrıca, şirketin rüzgar enerjisi santrallerinden biri olan Soma RES, Türkiye'nin en büyük rüzgar santrali olarak öne çıkmaktadır. Polat Enerji, projeleri ile sadece enerji sektöründeki faaliyetleriyle değil, aynı zamanda çevresel ve sosyal sorumluluk alanlarında da etkili bir rol oynamaktadır.

Polat Vakfı Hakkında:

Polat Vakfı, 2023 yılında Polat Ailesi tarafından kurularak kadınlar ve çocuklara yönelik eğitim, spor ve gelişim odaklı projelere destek vermek amacıyla faaliyetlerine başlamıştır. Vakıf, toplumsal yaşamı olumlu yönde etkilemeyi hedefleyerek, uzun vadede daha yaşanabilir bir dünya için girişimlerde bulunmaktadır. Kültür, eğitim, spor, sanat gibi alanlara yönelik projelerle Türk insanının kültür ve eğitim seviyelerini yükseltmeyi ve Cumhuriyet ilkelerine bağlı, topluma faydalı bireyler yetişmesine destek olmayı amaçlamaktadır. Polat Vakfı'nın 2025 vizyonu, en az 1 milyon kadın ve çocuğun hayatına dokunarak katkıda bulunmaktır. Toplumsal sorunlara insan odaklı çözümler sunma misyonuyla hareket eden vakıf, etkin projelerle fark yaratmayı ve topluma değer katmayı amaçlamaktadır.

  Hibya Haber Ajansı

© Copyright 2024 İletişim Dünyası Tüm Hakları Saklıdır.
Web sitemiz Hibya Haber Ajansı Abonesidir.